روز مانده تا رونمایی از سایت مسجد امام رضا علیه السلام

بعد از نماز صبح چه بخوانیم؟ ( برای برکت بیشتر و دفع بلاء)

بعد نماز صبح چه بخوانیم ؟

بعد نماز صبح چه بخوانیم ؟ (با ما همراه باشید)

این سوال برای اکثر نمازگزاران پیش می آید که بعد از نماز صبح چه بخوانیم تا روز خوب و پر برکی داشته باشیم و از ان بتوانیم استفاده کنیم …

 

برای تقویت حافظه  بعد از نماز صبح در هر روز قبل از صحبت کردن  ذکر « یَا حَیُّ یَا قَیُّوْمُ، فَلا یَفُوتُ شَیْئاً عِلْمُهُ وَلَا یَؤُدُهُ قوَّةُ »

 

بعد از نماز صبح چه بخوانیم ، معمولاً عبارت “أَذْكَارُ الصَّبَاحِ” یا “أَذْكَارُ الصَّبِيحَةِ” که اذکار صبح نیز نامیده می‌شوند، خوانده می‌شوند. این اذکار به نقل از احادیث اسلامی است و به معنای یادآوری و تذکر خدا و استغفار است. در ادامه، چند نمونه از اذکار صبح آمده است:

 

أَصْبَحْنَا وَأَصْبَحَ الْمُلْكُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ، اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ خَيْرَ هَذَا الْيَوْمِ، فَتْحَهُ

وَنَصْرَهُ وَنُورَهُ وَبَرَكَتَهُ وَهُدَاهُ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا فِيهِ وَشَرِّ مَا بَعْدَهُ.”**

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا عَمِلْتُ وَمِنْ شَرِّ مَا لَمْ أَعْمَلْ.”**

اللَّهُمَّ بِكَ أَصْبَحْنَا وَبِكَ أَمْسَيْنَا وَبِكَ نَحْيَا وَبِكَ نَمُوتُ وَإِلَيْكَ النُّشُورُ.”**

 

این اذکار نماینده‌ای از اذکار معمول بعد از نماز صبح هستند. همچنین می‌توانید از دعاهای خاص خود یا دعاهای پیشنهادی از کتابها و منابع دینی استفاده کنید

 

حضرت ثامن الحجه  (عليه السلام) فرمودند كسى كه بعد از نماز صبح اين دعا را بخواند، حاجتى را درخواست نمى‏ كند مگر آنكه برايش ميسّر گردد و خداوند او را كفايت فرمايد.

 

آیه الکرسی بعد نماز صبح چه تاثیری دارد؟

آیه الکرسی یکی از آیات مهم و معنوی قرآن است که در سوره بقره (سوره ۲)، آیه ۲۵۵ قرار دارد. این آیه به نام “آیه الکرسی” یا “آیه توحید” هم شناخته می‌شود. بعد از نمازها و در مواقع مختلف، خواندن آیه الکرسی به عنوان یک عمل مستحب و مفید در اسلام توصیه شده است.

 

از نظر اسلام، خواندن آیه الکرسی دارای فواید و تأثیرات متعددی است. برخی از این تأثیرات شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. آیه الکرسی به عنوان یک حصن (حصن الإسلام) در مقابل شیاطین و نیروهای شریر توصیف شده است. اسلام اعتقاد دارد که خواندن این آیه می‌تواند فرد را از تأثیرات منفی شیاطین و جن‌ها حفظ کند.
  2. تقویت ایمان: خواندن آیه الکرسی می‌تواند ایمان و اعتماد به خدا را تقویت کند و فرد را به یاد آورد که خداوند حاکم بر همه چیز و دارای علم و قدرت بی‌نهایت است.
  3. آرامش و صفا: خواندن آیه الکرسی می‌تواند به فرد آرامش و صفا روحی بخشد و در مواجهه با مشکلات و استرس‌های زندگی کمک کند.
  4. برکت در روزانه: خواندن آیه الکرسی به عنوان یک عمل مستحب بعد از نماز صبح می‌تواند برکت و پایداری روزانه را فراهم کند.

توصیه می‌شود که این آیه را با ایمان و خشونت بخوانید و در زندگی روزمره خود به عنوان یک عمل ثابت در نظر بگیرید.

 

پس از نماز صبح، خواندن احادیث و دعاهای توصیه شده در اسلام، به عنوان عبادت و افزایش ایمان، پیشنهاد می‌شود. این احادیث و دعاها معمولاً به ثواب و برکت زندگی روزانه افراد اشاره دارند. در ادامه، چند حدیث و دعای توصیه شده پس از نماز صبح آمده است:

  1. از امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده است که فرمود: “هر که در دنیا و آخرت خواسته‌های خود را حاصل کند و در آخرت نیز در بین سالمندان مردم از شهیدان باشد، باید پس از نماز صبح، یک صد مرتبه آیه «قل هوالله أحد» و (آیه ۱۱۲ سوره انبیا) بخواند.”
  2. از امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) نقل شده است: “پس از هر نمازی، بیشترین ثواب به هنگام صبح است، به ویژه پس از نماز صبح. پس بعد از نماز صبح چهار رکعت نماز مستحب (نافله) بخوان و پس از آن دعا کن.”
  3. از پیامبر اسلام (صلى‌الله‌عليه‌وآله) نقل شده است: “هر کس پس از نماز صبح، دعا کند و بگوید: «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ» (لا اله الا الله وحده لا شريك له، له الملك وله الحمد وهو على كل شيء قدير)، دهانش پر خواهد شد از نور و برکت حتى به سرانجام دنیا و اخروت نیکویی خواهد یافت.”

 

این توصیه‌ها نشان از اهمیت دعا و خواندن آیات قرآن پس از نماز صبح دارند. این عمل به تقویت ایمان، نزدیکی به خدا، و حاصل کردن ثواب و برکت در زندگی افراد کمک می‌کند

 

حضرت ثامن الحجة(عليه السلام) فرمودند بعد از نماز صبح، صد مرتبه بگوئيد:

​ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ، لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلّا بِاللَّهِ الْعَلِيّ‏ الْعَظيمِ.

​ بنام خداوند بخشنده مهربان، هيچ جنبش و نيرويى جز به سبب خداوند بلندمرتبه بزرگ نيست.

 

در اخر کار متوجه شدیم که بعد از نماز صبح چه بخوانیم تا به آرامش برسیم.

 

مسجد امام رضا علیه سلام

بسیج مسجد امام رضا علیه سلام